Jezioro w dzien

MIEJSKIE WAKACJE, CZYLI GDZIE I JAK ODPOCZĄĆ W BYDGOSZCZY. LASY i JEZIORA.

splyw kajakowy
zachod slonca nad jeziorem

Pierwsze skojarzenie, które przychodzi do głowy na myśl o wakacjach w mieście to NUDA, ale na szczęście nie musi tak być.
Jeżeli nie ma możliwości wyjazdu na urlop, czas wolny możemy zaplanować tak, aby poczuć się jak na prawdziwych wakacjach. Aktywnie dla tych co lubią ruch i leniwie dla innych, którzy oczekują błogiego lenistwa.

Bydgoszcz to największe miasto w województwie kujawsko-pomorskim, położone w północnej Polsce i należy do miast o największej liczbie i powierzchni parków w Polsce. Ponadto, Bydgoszcz jest jednym z nielicznych dużych miast w Polsce otoczonych ze wszystkich stron lasami, co sprawia, że na obszarze podmiejskim wytyczone jest kilkadziesiąt szlaków turystycznych.

Zarówno przez Bydgoszcz jak i okolice przebiegają trasy rowerowe, dzięki którym możemy zwiedzić nie tylko miasto, ale również okoliczne tereny zielone. Warto połączyć wycieczkę rowerową z piknikiem lub wyjazdem nad wodę, tym bardziej, że w okolicach Bydgoszczy jest wiele kąpielisk znajdujących się nad jeziorami, rzekami i zalewami z piaszczystymi oraz trawiastymi plażami.

Oto kilka najpopularniejszych:

1. Borówno

Na wyróżnienie zasługuje plaża w Borównie (gmina Dobrcz, kierunek Gdańsk), która otrzymała Błękitną Flagę. Błękitna Flaga to międzynarodowy symbol potwierdzający najwyższą jakość kąpielisk oraz przystani żeglarskich. Kąpielisko w Borównie znajduje się ok. 20 km od Bydgoszczy, w pięknym kompleksie leśnym. Plaża jest wspaniała do wypoczynku, spacerów i sportu ponieważ jest duża, a woda jest długo płytka więc idealnie nadaje się do zabaw z dziećmi. Dla spragnionych ruchu istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego, gry w piłkę plażową, a dla najmłodszych jest plac zabaw w cieniu drzew. Do tego są liczne punkty gastronomiczne, w których każdy znajdzie coś dla siebie. W okresie wakacyjnym plaża jest strzeżona przez wykwalifikowanych ratowników WOPR. Wstęp na plażę jest płatny. Do Borówna możemy dostać się nie tylko samochodem, ale też rowerem, autobusem PKS, linią międzygminną nr 41 oraz FR BUS-em linia 405.

 2. Piecki

W Pieckach są dwa kąpieliska. Najbardziej znana, wśród Bydgoszczan,  jest „dzika” plaża, na którą wstęp jest bezpłatny. Kąpielisko znajduje się w sąsiedztwie lasu. Tak więc w upalne dni można się ochłodzić pływając w jeziorze oraz schować w cieniu drzew. Ostatnio dużą popularnością cieszy się płatna plaża w Pieckach sąsiadująca z dziką. Wstęp dla dorosłych to 8 zł, dzieci wchodzą za darmo. Niestety, nie ma tu ratownika. Na plaży można odpocząć pod parasolami i baldachimami. Są również punkty gastronomiczne. Płatna plaża w Pieckach zasłynęła głównie z zimowego oblicza. Funkcjonują tu sauny, w każdej z nich zmieści się 6 osób. Zimą przyjeżdżają duże grupy  ludzi, wchodzą do lodowatego jeziora, a następnie grzeją się przy ogniskach w drewnianych domkach.

3. Chmielniki

Kąpielisko zlokalizowane jest ok. 10 km od Bydgoszczy nad Jeziorem Jezuickim. Najłatwiej dojechać do Chmielnik jadąc w kierunku Inowrocławia, skręcając za miejscowością Brzoza w lewo. Możemy też wybrać się rowerem albo autobusem nr 99. Wstęp na plażę kosztuje 5 zł/os., za dzieci do 10 roku życia nie trzeba nic płacić. Parking kosztuje 2zł za cały dzień. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego. Plaża jest piaszczysta i duża. Plażowicze mogą wypożyczyć kajaki, łódki, rowery wodne. Głodni mają możliwość skorzystania z małej gastronomii. Chmielniki kuszą również cyklicznymi imprezami.

4. Pieczyska

Kąpielisko w Pieczyskach położone jest nad Zalewem Koronowskim, ok. 30 km od Bydgoszczy, niedaleko Koronowa. Jest to obszar atrakcyjny pod względem turystycznym, rekreacyjnym oraz wypoczynkowym, otoczony lasami sosnowymi z wieloma ścieżkami spacerowymi i trasami turystycznymi.  Miłośnicy wodnych rekreacji mogą wypożyczyć sprzęt wodny, np.: łódki, kajaki, deski SUP oraz rowery wodne. Dla osób posiadających patent żeglarki, który uprawnia do pływania po wodach śródlądowych i morskich, istnieje możliwość wyczarterowania jachtu. Jeśli chodzi o samo kąpielisko w Pieczyskach, zostało ono wyremontowane w 2021r. Tuż przy plaży powstała piękna promenada, plac zabaw dla dzieci w formie okrętu, dwie wiaty ze stołami i ławkami, przy których można rozpalić ognisko. Dodatkowo, dla smakoszy można tu kupić, ryby, dania obiadowe i pyszne zapiekanki. A na słodko lody i gofry. Atutem Pieczysk jest darmowy wstęp na plażę, brak opłat parkingowych oraz ratownicy WOPR pilnujący bezpieczeństwa odpoczywających. Do Pieczysk dostaniemy się samochodem, FR BUS-em nr 401 i 403, autobusem PKS. Dla rowerzystów są dwie trasy rowerowe.

5. Samociążek

Kolejnym miejscem, o którym warto wspomnieć to Samociążek, który znajduje się w gminie Koronowo, a oddalony jest od Bydgoszczy ok. 20 km.  Dotrzemy tam samochodem, rowerem lub FR BUS-em nr 401 i 403. Plaża, na której możemy odpocząć mieści się w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym JULIA. Ośrodek znajduje się w malowniczym miejscu, otoczonym lasami w sąsiedztwie Jeziora Białego, które należy do Zalewu Koronowskiego. W ośrodku można wynająć domki drewniane lub pokoje. Dla tych, co cenią sobie bliski kontakt z naturą jest również miejsce na rozbicie namiotu, odpoczynek w przyczepie bądź w kamperze. Zarówno wjazd do Ośrodka i skorzystanie z kąpieliska jak i inne atrakcje są płatne. Plaża jest piaszczysta oraz trawiasta. Dla dzieci jest plac zabaw. Dla głodnych i spragnionych, punkt gastronomiczny. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego.

 6. Wąsosz

Kąpielisko w Wąsoszu oddalone jest od Bydgoszczy ok. 30 km. Dojedziemy do niego kierując się trasą na Szubin lub Poznań. Najłatwiej dojechać własnym środkiem lokomocji. Można też autobusem PKS, ale od przystanku jest dość spory kawałek do przejścia. Zaletą kąpieliska jest bardzo czysta woda w jeziorze  i jako atrakcja zjeżdżalnia dla młodszych i starszych. Przy jeziorze jest ładna, duża plaża oraz boisko. Chętni mogą wynająć domki, pola namiotowe i kempingowe. Są bary i restauracje. Wstęp na plażę jest bezpłatny. Niestety nie ma ratownika.

 

Myślę, że mieszkając w Bydgoszczy i w  okolicach każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce do wypoczynku.

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *